Enerjimizi sizden alıyoruz !!!
Vata ElektrikVata ElektrikVata Elektrik
0 (232) 290 96 94
info@vataelektrik.com
No.3 Pamuk Plaza C Blok
Vata ElektrikVata ElektrikVata Elektrik

Danfoss 2020 ilk yarı finansal sonuçları

Danfoss’un satışları, geçen yılın aynı dönemine göre % 10 düşüşle ilk yarıda 2,9 milyar Avro olarak gerçekleşti.

Faaliyet karı (EBITA) geçen yılın aynı dönemine göre % 19 düşüşle 309 milyon Avro’ya ulaştı ve EBITA marjı geçen yılın ilk yarısındaki % 12,1’e karşı 2020 ilk yarıyılında % 10,8 oldu.

2020’nin ilk yarısı, hâlâ küresel sarsıntı ve belirsizlik yaratmaya devam eden COVID-19 salgınının etkisi altında geçti. Danfoss’un faaliyet gösterdiği bölgelerin tümü ve endüstrilerin birçoğu etkilendi. Danfoss, satışlarda en büyük olumsuz etkiyi Nisan ve Mayıs aylarında yaşarken, ikinci çeyreğin sonuna doğru dönemsel bir toparlanma kaydetti. Bunun yanında, Danfoss’un Asya’daki satışlarının dengelendiğine dair işaretler ön plana çıktı ve Çin, ikinci çeyrekte rekor satışlar ile gücünü geri kazandı. Avrupa genelinde de Danfoss, ikinci çeyreğin başındaki en düşük seviyeye kıyasla iyileşme işaretleri görüyor. Buna karşılık Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Hindistan satışları, COVID-19’un etkileri altında zorlanmaya devam ediyor.

Danfoss Başkanı ve CEO’su Kim Fausing “Dünya genelinde ekiplerimizin bu zorlu durumla başa çıkma şekilleriyle gurur duyuyorum. Çalışan sağlığına ve güvenliğine odaklanarak hızlı bir şekilde aksiyon aldık. Çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla iletişimde kaldık, müşterilerimize hizmet verdik ve masraflarımızı operasyonlarımıza göre ayarladık. Küresel olarak fabrikalarımızı çalışır durumda tuttuk ve müşterilerimiz ile tedarikçilerimize yönelik dijital varlığımızı güçlendirdik. Aynı zamanda stratejik hedeflerimize odaklanmayı da sürdürdük” dedi.

Gerek küresel, gerek ulusal seviyede çevreci dönüşüm ve altyapı yatırım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. COVID-19 krizinin sona ermesiyle birlikte, ekonomilere hız kazandırması beklenen planlarda çok önemli araçlar olarak bunlar öne çıkıyor. Bu bağlamda Danfoss’un çözümleri elektrifikasyonu arttırma, şehirleşme ve iklim değişikliği gibi küresel mega trend’lere herzamankinden daha fazla hitab ediyor.

Kim Fausing konuşmasını “Her ne kadar 2020’nin geri kalanının pandeminin etkisi altında geçeceğini, ve faaliyet gösterdiğimiz pazarlardan birçoğunda belirsizliklerin olmaya devam etmesini bekliyor olsak da, yavaş bir toparlanma bekliyoruz. Ayrıca, Danfoss özellikle elektrifikasyon alanında dünyanın önde gelen şirketleri tarafından tercih edilen teknoloji ortağı olarak seçildi ve bu da bize geleceğe dair güven veriyor.” cümleleriyle tamamladı.

Danfoss Türkiye’nin ilk yarıyıl sonuçları

Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören de: “Yarıyıl sonu itibariyle Danfoss Türkiye, bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,05 oranında büyüme gösterdi. Bu güçlü sonuçla birlikte Türkiye organizasyonu, pandemi döneminde büyüme gösteren birkaç ülke organizasyonundan biri oldu.

Pandeminin ekonomik etkilerinin, faaliyet gösterdiğimiz hemen her sektörde görüldüğü zorlu bir yarıyılda tüm segment ve fonksiyonlarıyla Danfoss Türkiye ekibimiz ve iş ortaklarımız, bu yeni normalde çalışmaya hızlıca adapte olarak, yüksek performans ve özveri ile müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlamaya devam etti. Danfoss araç ve sistemlerinin dijital altyapısı, evden çalışma düzenine ilk günden itibaren sorunsuz geçilmesinde ekibimize yardımcı oldu.

Danfoss ürünleri ve teknik servis ekiplerimiz de, yeni kurulan pandemi hastaneleri ve şehir hastaneleri başta olmak üzere bir çok noktada pandemiyle mücadelede etkin rol oynamaya devam ediyorlar.” dedi.

2020 ilk yarıyıl için finansal sonuçları:

  • Satışlar %10 azalarak 2,864 milyon Avroya geriledi (H1 2019: 3,166 milyon) ve bu da yerel para biriminde eksi %10 büyümeye denk geliyor.
  • EBITA (Satın alma ile ilgili amortisman öncesi faaliyet kârı) %19 azalarak 309 milyon Avroya geriledi (H1 2019: 383 milyon). EBITA marjı %10,8 (H1 2019: %12,1) oldu.
  • Net kâr %32 azalarak 164 milyon Avroya indi (H1 2019: 242 milyon).
  • İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı %44 artarak 166 milyon Avroya çıktı (H1 2019: 115 milyon Avro).
  • İnovasyon yatırımları 130 milyon Avroya ulaştı (H1 2019: 140 milyon) ve bu da satışların %4,6’sına denk geliyor (H1 2019: %4,4).

Yorum yapın